Kapusta kiszona, najlepszy probiotyk.

Kapusta tego roku w ogrodzie pięknie obrodziła, a kiszenie kapusty nie jest wcale takie skomplikowane. Wystarczy odpowiednio dobrane warzywo, właściwa proporcja soli, przyprawy i czas.

Kiszona kapusta to jeden z najbardziej charakterystycznych smaków polskiej kuchni. Nie byłoby bez niej wielu potraw. To również naturalny probiotyk, który wzmacnia nasz system odpornościowy, ale i dba o właściwą florę bakteryjną. Samodzielne kiszenie kapusty domowym sposobem gwarantuje, że będziemy mogli cieszyć się naturalnymi właściwościami tego warzywa, a kiszonka pozbawiona będzie sztucznych środków konserwujących. Raz posmakowana, stanie się nieodłącznym towarzyszem obiadów z dodatkiem ryb, pieczonym ziemniaków i innych dań.

A więc do roboty.

Uwaga: Pamiętajcie o proporcjach kapusty, soli i marchewki , na 1 kg kapusty 1 łyżka soli (ok 15-20 g) , jeśli dodajecie marchewkę to ok 100g.

1. Kapustę czyścimy z nadpsutych liści, kroimy na ćwiartki i drobno szatkujemy, układamy warstwami w dużym naczyniu (garnek kamionkowy, miska co macie, oby było pojemne). Kolejne warstwy przesypujemy solą. Pamiętaj – 1kg kapusty- 1 łyżka soli.

Odczekaj godzinę, aż kapusta zmięknie. Do naczynia np. dużego słoja lub wiaderka wkładamy część kapusty, bierzemy drewnianą kulę do ucierania ciasta i ubijamy, by kapusta puściła jak najwięcej soku. Dołóż kolejną warstwę i ubijaj. I tak dalej i tak dalej. Kulę lub ubijak wyparz we wrzątku jeszcze przed ubijaniem. Przykrywamy np. gazą i odstawiamy

2. Proces kiszenia kapusty opiera się na fermentacji, która trwa około 10 dni. Na początku przechowuj kapustę w temperaturze pokojowej, w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura ok. 22°C. Już po kilku godzinach poszatkowana kapusta powinna zacząć pracować. Uważaj – wydzielający się sok może zacząć kipieć. Dlatego nie napełniaj słoja do pełna, zostaw ok 7-8 cm pustego.

3. W ciągu 2-3 dni kiszona kapusta powinna zwiększyć swoją objętość – wtedy odprowadź nagromadzone w słoju gazy, przebijając otwory w kapuście, np. wyparzonym, drewnianym trzonkiem od kuli. Dzięki temu kapusta nie nabierze gorzkiego smaku. Od tego momentu, codziennie ugniataj kapustę wyparzonym tłuczkiem, dzięki czemu kiszonka będzie cały czas zakryta wydzielanym sokiem. Tak zabezpieczona kiszonka będzie chroniona przed rozwojem pleśni.

4. Po ok. tygodniu kapusta jest już wstępnie ukiszona, spróbuj czy jest dostatecznie kwaśna, jeśli nie daj jej jeszcze 2-3 dni. Pamiętaj, maksymalny proces kiszenia to 11-12 dni. Jak już jest ok , przełóż do wyparzonych słoików, zalej sokiem zakręć. Nie pasteryzuj. Przechowuj w lodówce lub w chłodnym pomieszczeniu w temp.ok 6 stopni.

Smacznego

Total Page Visits: 735 - Today Page Visits: 1