Rośliny uprawne

 

 

Zdrowo jemy, długo żyjemy

Pomidory

Ja nasiona pomidora sieję znacznie wcześniej niż wszyscy. Minimum jeden miesiąc wcześniej, ponieważ gdy mam już ładną sadzonkę to ją tnę na jeden lub kilka kawałków. W ten sposób może z jednego nasionka uzyskać kilka sadzonek. W jakim celu to robię? Tak w największym skrócie – zahamowuję wyciąganie się rośliny, z wysokiego krzaczka powstanie dużo niższy ale silniejszy i dający dużo większe plony. W dalszej części będę chciała to Państwu dokładnie przedstawić. A drugi sposób to „kręcenie” sadzonką w butelce. Nazwa może wydaje się być skomplikowana ale jest to cudowna metoda aby bez lamp mieć piękną sadzonkę z ogromnym systemem korzeniowym. A co to oznacza w praktyce? Im bardziej rozbudowany system korzeniowy tym większe uzyskamy plony i również krzaczek będzie znacznie niższy od tego uprawianego metodą tradycyjną.

Papryka

Papryka. Kolejna roślina uprawna, która codziennie gości lub powinna gościć na naszych stołach. Doskonała w setkach przepisów, smaczna i pożywna. Tutaj z kolei wysiew nasion powinien być trochę opóźniony, jeżeli chcemy uzyskać bardzo duże plony z każdego krzaka. Skupmy się w pierwszej kolejności na mocnym systemie korzeniowym i pierwszym pąku dopiero po posadzeniu do gruntu. Sadzonka, która kwitnie już w donicy nigdy nie da dużego plonu. Owszem plon będzie dużo wcześniejszy ale za to mniejszy. Więc powinniśmy wiedzieć czy zależy nam na wczesnym plonowaniu czy na obfitym. Do tego dostosowujemy termin siewu nasion.

Seler

Przez wiele lat nie udawała mi się rozsada selera. Zawsze daleko było jej do ideału lub po prostu nie kiełkowała. Dopiero teraz wiem, że przed sianiem nasion najpierw powinniśmy poddać je obróbce. Jakiej? Albo potrzebny nam będzie alkohol albo gęste sitko. Dlaczego? W dalszej części również to wyjaśnię.

Total Page Visits: 885 - Today Page Visits: 1